Во последниве неколку години Јапонија го шокира светот со „популарноста“ на колективната смрт помеѓу младите. Познато е дека „земјата на изгрејсонцето“ е со најголема стапка на самоубиства на светот, а во основата на „леснотијата“ на самоубиството воопшто (харакири- самурајски самоубиства поради чест, камиказа, шинџу- заеднички самоубиства на вљубени парови, на возачи на подземна железница- си го одземаат животот само ако една секунда отстапат од возниот ред…) се смета дека е нехристијанската традиција, поточно на него не се гледа како на еден од најголемите гревови. Continue Reading

Од поодамна е јасно дека со својата нуклеарна програма Иран е и допрва ќе биде „трн во окото“ на „развиениот“ Запад, а пред се на САД. Не неколку години наназад (на пример од почетокот на кризата во 2002- ра), туку децении- може да се рече од 1950- та кога разви нуклеарна технологија. Continue Reading

Веста е само потврда на најавите во последниве месеци и изминативе две- три години, всушност остварување на предвидувањата на странски воени експерти уште на почетокот на војната во Ирак. Со таа разлика што овојпат станува збор за сериозна најава од (нај)компетентен „извор“. Continue Reading

Какви резултати даде досега и какви (ќе)  дава заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ? Колку се остварени и континуирано се остваруваат нејзините цели дефинирани уште со договорот за ЕУ во 1993- та година? Да потсетам на петте главни: да се бранат заедничките вредности и темелните интереси на Унијата, да се зајакне безбедноста на ЕУ, да се зачува мирот и да зајакне меѓународната безбедност, да се поттикнува меѓународната соработка и да се развива демократијата и владеењето на правото, вклучувајќи ги човековите права. Continue Reading

Веста како молња проструи низ светот, иако не е неочекувана (во изминатите денови и недели се шпекулираше дека Кастро е „готов“): кубанскиот претседател вчера е опериран поради внатрешно крвавење, а овластувањата привремено му ги пренел на својот помлад брат Раул. Во соопштението, кое на државната телевизија го прочита неговиот соработник Карлос Валенсијага, се вели дека Фидел Кастро објаснил оти го исрцпел самитот на претседатели на земјите во Јужна Америка и минатонеделното одбележување на нападот на воениот гарнизон во 1953-та година, а што предизвикало „акутна внатрешна криза со непрестано крвавење“. Continue Reading

Вечерва во Охрид беше изведена претставата на Театарот на Армијата од Бугарија „Трамвајот наречен желба“,. Станува збор за вистински сценски хит , еден од најдобрите и најгледаните во матичната земја. Continue Reading

Во Босна и Херцеговина постојат многу масовни гробници кои немо, но громно говорат за нечовечноста, злосторништвото, злоделата на актерите во крвавата граѓанска војна. Поради која многумина поттикнувачи и извршители останаа и ќе останат неказнети. Особено од оние кои ја поттикнаа и потоа не се ангажираа или не сакаа (сеедно), а можеа да ја запрат на самиот почеток. Се разбира, помеѓу нив не е мал бројот на оние од „меѓународниот фактор“, и тоа од „решавачките“.

Continue Reading

Дали е сензација во тенискиот спорт поразот на Роже Федерер од еден тинејџер, и тоа по цели 14 месеци, 18 турнири и 55 последователни победи?

Британскиот тенисер Енди Мареј го совлада на мастерс турнирот во Синсинати, во рамките на второто коло. Continue Reading

Лондонскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека Албанија има мали шанси брзо да и се придружи на Македонија како земја кандидат за целосно интегрирање во Европската Унија. Најавеното отворање на силен фронт на борба против корупцијата, од страна на премиерот Сали Бериша, се поврзува со предупредувањето на ЕУ: доколку неговата Влада за кусо време не спроведе сериозни реформи и не се намали корупцијата, Албанија нема да добие  кандидатски статус во следните неколку години.

Continue Reading

Доколку се докаже, реални се проценките дека митото ќе го чини израелскиот премиер многу повеќе од износот кој не е мал само за наши „услови“- можеби и губење на премиерската функција, односно срамно повлекување (судската пресуда се подразбира).

Continue Reading