Во рамките на предизборната кампања од лидери на политички партии и нивни кандидати за пратеници секој ден слушаме најразлични ветувања, особено кога се работи за македонската економија. Во не мала мера неодмерени, што ќе рече не втемелени на реални и стручни анализи и проценки, пред се во однос на моментните и перспективните светски процеси и случувања, а во не мала мера и дилетантски.

Continue Reading

Како што е официјално соопштено, денеска изутрина во тајна операција е уапсен Милорад Комадиќ за кого се тврди дека е всушност Ратко Младиќ. Претседателот Борис Тадиќ потврди дека се работи за Младиќ.

Continue Reading

Со доделување на „Златна палма“ и други награди вечерва заврши уште едно издание на еден од најпрестижните филмски фестивали, според естетските критериуми што се бранат со изборот на филмови секоја година можеби и најавторитетниот на светот.

Во текот на сите фестивалски денови беа прикажани стотина филмови од целиот свет, а ги следеа околу 4.000 новинари.

Фестивалот остана во сенка на изјавата на Фон Трир дека сочувствува со Адолф Хитлер и оти е нацист, што доведе до негово исфрлање.

Continue Reading

Харолд Кемпинг не е кој било. Тој има 89 години, пензониран инженер е и има изградено мултимилионско медиумско царство.

Во изминатите неколку месеци испраќаше свои следбеници да ја обиколуваат Земјата, да ја делат Библијата и да закачуваат билборди со предупредување за „судниот ден“, емитирајќи ја својата порака дури на 71 јазик!

Да не го „предадоа“ годините?

Continue Reading

Годинашниов фестивал свечено го отвори италијанскиот синеаст, 70- годишниот Бернардо Бертолучи. На традиционалната церемонија надвор од натпреварувачката селекција беше прикажан новиот филм на Вуди Ален „Midnight in Paris“.

Continue Reading

Која е крајната цел на наводните списоци за притисок за гласање?
Наводни само затоа што и оние на опозициската телевизија А1, за притисок врз вработени во јавната администрација за сигурни гласачи за ВМРО- ДПМНЕ, и оние на оваа партија за СДСМ-овски допрва треба да се проверат, да се истражат. Тие се веќе кај јавниот обвинител
, а соодветна постапка најави и јавниот правобранител.

Крајна цел? Повеќе од јасна: однапред да се обезбеди алиби за сопствениот пораз на претстојните вонредни парламентарни избори. Со други зборови, за оној што ќе изгуби тие „мора да  бидат“ нерегуларни, нефер и недемократски. Па ќе следи барање, веројатно со помош на меѓународниот фактор, тие да се поништат.

Continue Reading

Да се премолчи толку значајна инвестиција за Република Македонија, како што тоа го сторија некои медиуми исклучиво од партиски- опозиционерски интереси, е не само непрофесионално, туку и некоректно пред се спрема сопствените гледачи- читатели. Особено оти се работи за производство со многу идни поврзувачки „елементи“- пред се тн. „зелена енергија“.

Continue Reading

Еден од најпопуларните сервиси на глобално ниво- „Скајп“ (Skype) премина во рацете на еден од првите играчи во информатичкиот бизнис во светот.

Меѓутоа, за оние што го следат неговиот развој и случувањата во последниве години тоа не е никакво изненадување.

Continue Reading

Нашиот јужен сосед веќе цела година се соочува со повремени штрајкови, откако Владата на Папандреу поради незапаметената економска и финансиска криза е принудена да воведува остри мерки на штедење.

Денешниот 24- часовен генерален штрајк, со засега 8-мина повредени, сигурно нема да биде последен. Реакциите и отпорот на народот од ден на ден се се поголеми.

Continue Reading

Како што можеше лесно да се предвиди, изненадувачката успешна акција на Американците за ликвидирање на светскиот терорист број 1 остава многу отворени прашања и дилеми и повеќе од сигурно е дека уште долго ќе се „потхранува“ со нови детали и непознати нешта. Најновата, која дојде од Иран, е дека водачот на Ал Каеда умрел од болест многу одамна пред тој да биде убиен!

Continue Reading